CEA- Anomalia Oczu Collie

Nasze laboratorium wprowadza do oferty badania genetyczne dla psów. Oferta jest skierowana zarówno do lekarzy weterynarii (diagnoza pacjenta) jak i do hodowców– w celu wykluczenia ewentualnego nosicielstwa i dziedziczenia na potomstwo.

 W związku z tą ofertą chcemy przybliżyć kilka badań.

Zaczynamy od CEA- Anomalia Oczu Collie (ang. Collie Eye Anomaly). Jest to choroba polegająca na wrodzonym defekcie tylnych struktur oczu dotykająca siatkówki, naczyniówki, twardówki i nerwu wzrokowego. Chorobę zaobserwowano u psów takich ras jak Border Collie, Owczarek Szkocki Collie, Owczarek Australijski, Owczarek Szetlandzki, Whippet Długowłosy czy Lancashire Heeler. W niektórych przypadkach objawami są zmiany koloru i pigmentacji naczyniówki. W innych formach tworzą się zmiany w tkance nerwowej, co może prowadzić do odklejania się siatkówki, upośledzenia widzenia i krwawych wylewów wewnątrz gałki ocznej. Do całkowitej ślepoty dochodzi u ok. 1% chorych psów.

Choroba jest uwarunkowana autosomalnym genem recesywnym. Oznacza to, iż chorobą dotknięte są w jednakowej mierze osobniki męskie  jak i żeńskie. Zwierzęta mogą zachorować tylko wówczas, gdy noszą mutację w obydwu kopiach genowych. Może to się zdarzyć tylko wtedy gdy zarówno ojciec jak i matka noszą mutację wywołującą schorzenie.

Dla hodowcy wczesna wiedza o genetycznej skłonności do schorzenia ma szczególne znaczenie. Badania diagnostyczne powinny być przeprowadzane u szczeniąt w wieku 6-7 tygodni, ponieważ z wiekiem pigmentacja zaciemnia niedorozwój naczyniówki, który objawia się bladymi plamkami. Aby wykryć CEA u dorosłego psa, należy przeprowadzić badania genetyczne.

Lekarz Weterynarii

Beata Biolik

Pełny wykaz oferowanych badań genetycznych