Hemofilia

HEMOFILIA A i B

Hemofilia typu A jest najczęstszą wrodzoną, ciężką chorobą wywołującą zaburzenia krzepnięcia. Zarówno A i B jest związana z chromosomem płciowym, dlatego chorują tylko samce, a samice są nosicielkami.

Hemofilia typu A spowodowana jest wrodzonym niedoborem czynnika VIII. Występuje u owczarków niemieckich, husky syberyjskich, jamników i maltańczyków. Chorzy mogą krwawić spontanicznie do stawów lub mięśni powodując kulawizny i obrzęki. Ciężki , często śmiertelny krwotok może wystąpić do klatki piersiowej lub jamy brzusznej . Ważnym objawem jest nadmierne krwawienie podczas wymiany zębów i powstawanie dużych krwiaków nie do końca adekwatnych do urazu. Niektóre postacie hemofilii są tak poważne, że najbardziej dotknięte psy umierają w ciągu pierwszych kilku tygodni życia lub są poddawane eutanazji.

Hemofilia B związana jest z wrodzonym niedoborem czynnika IX. Jak do tej pory chorobę stwierdzono u owczarków niemieckich, wyżłów szorstkowłosych, rhodesian’ów ridgeback i bernardynów. Cechuje się o wiele mniejszą skłonnością do krwawień niż hemofilia A.

W diagnostyce laboratoryjnej można zaobserwować zmniejszenie wartości tylko APTT, jednak duże trudności sprawia wykazanie nosicielstwa wśród osobników żeńskich. Dlatego, żeby nie dopuścić do szerzenia się tej wady genetycznej wskazane jest wykonanie testu genetycznego i eliminacji nosicielek hemofilii z hodowli.

Beata Biolik

Lekarz Weterynarii

Pełny wykaz oferowanych badań genetycznych.