Narkolepsja

Narkolepsja jest to choroba autosomalna recesynwna, w której cykl sen-czuwanie jest zakłócony. Schorzenie występuje u wielu ras psów, m.in. u pudli, labradorów, jamników i dobermanów, rzadko u kotów. Za chorobę odpowiedzialna jest mutacja genu kodującego receptory hipokretyny 2 (oreksyny). Przypuszcza się, że powodem zasypiania w ciągu dnia są braki pełnych faz snu dobowego spowodowane zaburzeniami neuroprzekaźników w układzie nerwowym.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się w wieku do 6 miesiąca życia- obserwuje się nagłe omdlenia, które trwają od kilku sekund do paru minut, ale mogą też przedłużać się do ponad pół godziny. W trakcie ataku obserwuje się pracę gałek ocznych, skomlenie i tiki nerwowe podobne do tych występujących w trakcie fazy REM snu.

Narkolepsji może towarzyszyć również katapleksja- nagle występująca, napadowa utrata napięcia mięśni bez utraty przytomności -pies nie jest zdolny do ruchu, ale pozostaje czujny i wodzi wzrokiem.

Czynnikami wyzwalającymi napady senności mogą być stany napięcia emocjonalnego. Ataki często występują podczas posiłku, zabawy, pobudzenia czy aktywności seksualnej. W ciągu jednego dnia mogą powtarzać się wielokrotnie.

Jak już wspomniano choroba jest dziedziczna, nie ma sposobu na jej wyleczenie. Można natomiast wspomagać psa farmakologicznie i starać się ograniczać sytuacje pobudzające układ nerwowy.

Beata Biolik

Lekarz Weterynarii

Pełny wykaz oferowanych badań genetycznych.