Starzenie się organizmu czworonoga

Starzenie się organizmu to proces do którego dochodzi wraz z upływem lat u każdego z naszych domowych pupili.

Dowiedz się więcej po czym poznać, że Twój zwierzak wkracza w wiek seniora.

Starzenie się organizmu można określić jako fizjologiczny proces postępujący wraz z wiekiem, polegający na stałym zmniejszaniu się aktywności biologicznej organizmu. Zmiany te są stopniowe i powolne, zachodzą na poziomie komórek, tkanek, narządów ostatecznie wpływając na sprawność psychofizyczną całego organizmu.

Zwierzęta domowe starzeją się o wiele szybciej niż ludzie. Procesy starzenia u naszych pupili postępują i nasilają się wraz z wiekiem. Często pierwsze oznaki procesu starzenia się mogą być dla właściciela niezauważalne – typowe zmiany związane z wiekiem u naszych pupili zaczynają się bowiem na poziomie komórkowym.

Na proces starzenia się organizmu ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych z nich warto zaliczyć :

  • Rasa , pochodzenie, predyspozycje genetyczne.
  • Wielkość zwierzęcia – dotyczy to głównie psów. Organizmy psów ras małych starzeją się wolnej niż psy ras dużych. Zwykle małe psy żyją dłużej.
  • Czynniki środowiskowe, otoczenie w jakim zwierzę żyje, warunki utrzymania.
  • Żywienie – odpowiednia dieta dostosowana do potrzeb i trybu życia naszego zwierzaka pomaga zachować zdrowie i dobrą kondycję przez dłuższy czas.
  • Odpowiednia profilaktyka – regularne szczepienia, odrobaczanie, badania kontrolne.

Gdy nasze zwierzę wkracza w wiek uznawany za początek okresu starzenia się ( przyjmuje się, że zmiany typowe dla procesu starzenia się organizmu rozpoczynają się, gdy zwierzę osiąga połowę oczekiwanej długości życia) warto wykonać badania kontrole u lekarza weterynarii. Powinniśmy udać się ze swoim pupilem do lecznicy weterynaryjnej aby nie tylko skontrolować stan zdrowia zwierzęcia ale również uzyskać fachowe porady jak odpowiedni zmodyfikować dotychczasowy tryb życia zwierzaka. Właściwe zabiegi profilaktyczne oraz opieka podnoszą jakość życia naszego starszego przyjaciela.

Ważne jest również dopasowanie odpowiedniej diety, uwzględniającej specyficzne potrzeby zwierząt dojrzałych. Należy pamiętać, że wraz z wiekiem może pojawić się zwiększona wrażliwość przewodu pokarmowego co zaburza wchłanianie ważnych elementów które powinny być dostarczane do organizmu w pożywieniu. Zwalnia również metabolizm organizmu. Starsze zwierzęta często również cierpią na problemy stomatologiczne (braki w uzębieniu, kamień nazębny) dlatego też znacznie trudniej jest im jeść niektóre rodzaje gotowych pokarmów. Kolejnym fizjologicznym objawem procesu starzenia się jest spadek napięcia oraz sił mięśni, ograniczenie ruchomości stawów. Często również skóra traci swoją elastyczność oraz pogarsza się sierść zwierzaka. Wszystkie te objawy procesu starzenia dają odbicie w zewnętrznym wyglądzie, zachowaniu naszego pupila – te rzeczy właśnie zauważa opiekun:

  • Spadek witalności, aktywności i zachowań społecznych,
  • Szybsze męczenie się, dłuższy czas odpoczynku i regeneracji po wysiłku,
  • Trudności ze wstawaniem,
  • Większa ilość snu,
  • Biegunki, nietolerancje pokarmowe,
  • Pojawienie się siwych włosów, szczególnie w okolicach pyska oraz oczu,
  • Zwierzęta stają się bardziej wybredne podczas posiłków,
  • Przybieranie na wadze

Jak łatwo zauważyć proces starzenia u zwierząt to nie tylko pojawienie się siwych włosów. Wiele chorób które mogą pojawić się wraz z wiekiem u naszego pupila postępuje powoli a gdy opiekun zauważa objawy kliniczne może być już za późno na skuteczne leczenie. Każdy z nas – świadomych opiekunów zwierząt domowych – powinien dbać o profilaktykę w tym okresie życia u swojego pupila. Wykrycie potencjalnych chorób lub zaburzeń w organizmie przed pojawieniem się objawów klinicznych często ratuje życie pupila. Każde zwierzę które wkroczyło w wiek starzenia się powinno odwiedzić lecznicę weterynaryjną.

Zapraszamy do lecznic współpracujących z naszym laboratorium weterynaryjnym.

W naszym laboratorium analitycznym zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne są badania laboratoryjne w zwierzęcych seniorów. Opracowaliśmy pełen pakiet badań geriatrycznych które pomogą na ewentualne określenie dysfunkcji w organizmie starszego zwierzęcia.

Pakiet Geriatryczny 

Zadbaj o to, żeby Twój zwierzak jak najlepiej przeżył drugą połowę swojego życia !

Sprawdź gdzie zbadasz swojego pupila