21 marca 2016

FAQ

faq-weterynaria

FAQ czyli Najczęściej zadawane pytania

Na tej stronie najszybciej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z pobraniem krwi od zwierzęcia tym, jak przygotować zwierzaka do badań oraz co może spowodować fałszywy wynik i jak tego uniknąć.

 1. Czy pacjent musi być przegłodzony przed pobraniem materiału? Jakie badania wymagają głodówki? 
  • Najbezpieczniej jest gdy pacjent zawsze przychodzi na pobranie przegłodzony. Ostatni posiłek powinien spożyć 10-12h przed planowanym pobraniem. Podczas oznaczeń biochemicznych dotyczących chorób wątroby, trzustki lub wykluczenia/potwierdzenia cukrzycy, choroby Cushinga pacjent powinien być bezwzględnie przegłodzony aby wynik nie wyszedł fałszywy.
 2. Czy dla danej próby potrzebna jest konkretna ilość krwi, surowicy?
  • Zazwyczaj na probówkach zaznaczony jest minimalna ilość krwi jaka potrzebna jest do przeprowadzenia badania. Do badań morfologicznych (probówki EDTA) krwi nie potrzeba wiele, nie powinno się też pobierać krwi ponad normę zaznaczoną na probówce. Podobnie jest przy badaniach koagulologicznych (probówka z cytrynianem sodowym). Jeśli zlecane są badania wykonywane z surowicy wszystko zależy od tego jak wiele badań jest zleconych. Im więcej wykonywanych będzie oznaczeń tym więcej powinno pobrać się krwi. Należy również pamiętać że po odwirowaniu surowicy przeznaczonej do badań jest mniej więcej połowę objętości pobrania.
 3. Dlaczego dana próba nie wyszła (skrzep, hemoliza, lipemia) i dlaczego tak mogło się stać? Jak prawidłowo pobrać krew żeby się nie powtórzyło?
  • Czasem podczas pobierania krwi do probówki z EDTA może powstać w niej skrzep. Najczęściej spowodowane to jest pobraniem zbyt dużej ilości krwi do probówki. Wtedy substancji antykrzepliwej jest zbyt mało w stosunku to objętości krwi. Należy pamiętać aby pobierać materiał do oznaczenia na probówce (najczęściej widocznie zaznaczone). Korek musi być szczelnie zamknięty.Hemoliza krwi to inaczej rozpad krwinek (uwolnienie hemoglobiny z erytrocytów) co uniemożliwia wykonanie rzetelnego badania. Najczęściej dochodzi do niej gdy próbka z krwią jest zbyt gwałtownie potrząsana, mieszana, zamrożenie lub przegrzanie pobranego materiału. Czasami do hemolizy może również dojść gdy prędkość wirowania jest nieodpowiednio dostosowana.Lipemia najczęściej dochodzi do niej gdy krew pobrana jest od pacjenta tuż po bogato tłuszczowym posiłku bowiem najczęściej lipemie powoduje nagromadzenie w krwi małych cząsteczek tłuszczu. Dlatego też bardzo ważne jest aby krew pobierać od zwierząt na czczo. Czasem lipemię możemy zaobserwować gdy pacjent ma silne zaburzenia metabolizmu tłuszczów lub przy chorobie Cushinga.Bardzo ważne jest aby po pobraniu krwi próbę dokładnie, ale łagodnie wymieszać. Należy również pamiętać aby pobranej krwi nie było zbyt mało ponieważ nadmiar antykoagulantu może zafałszować wynik i dojdzie do obkurczenia krwinek czerwonych.
 4. Sprawdź jak pobierać materiał do badań mikrobiologicznych TUTAJ
 5. Zobacz jak prawidłowo pobierać materiał do badań analitycznych oraz poznaj czynniki, które mogą doprowadzić do nieprawidłowych wyników TUTAJ