Koty długowłose

Koty długowłose z piękną i miękką sierścią są niewątpliwie bardzo urokliwe, przez wielu wybierane jako pupile domowe właśnie ze względu na wygląd. Decydując się na długowłosego kota należy jednak pamiętać, że jego futro wymaga regularnej i czasem intensywnej pielęgnacji, aby zawsze pięknie wyglądało, a kot czuł się komfortowo „we własnej skórze”.

kitten-402268_1920

W tym artykule można znaleźć kilka porad jak dbać o koty długowłose i co powinno zaniepokoić opiekunów.

Do najbardziej znanych przedstawicieli kotów długowłosych można zaliczyć m.in. koty perskie w całej gamie umaszczenia, maine coon, ragdool, norweski leśny, syberyjski, święty kot birmański, amerykański curl długowłosy.

Taki rodzaj sierści miał chronić koty żyjące na wolności przed zimnem, większość z wyżej wymienionych ras została wyhodowana na terenach gdzie średnia temperatura roczna waha się między 0 a 15 stopniami Celsjusza ( a czasami o wiele chłodniejsze zimy). W naszym klimacie trzeba pamiętać o ochronie takich kotów przed przegrzaniem do którego może znacznie szybciej dojść niż w przypadku kotów o krótszej sierści. Koty ras długowłosych nie powinny przebywać w gorące dni na otwartym słońcu lub w nagrzanych pomieszczeniach.

Aby sierść była zawsze zadbana, błyszcząca należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu włosa lub czesaniu grzebieniem (co najmniej raz w tygodniu). Większość kotów zmienia futro dwa razy do roku. Do szczotkowania możemy użyć preparatu ułatwiającego rozczesywanie. Dodatkowo zapobiega plątaniu się włosa i działa antystatycznie. Ważne jest także kąpiel – koniecznie przy zastosowaniu szamponu dla kotów długowłosych! Stosowanie odżywek zapobiegających kołtunieniu się włosa. Należy pamiętać, że np. włos Maine Coona schnie bardzo długo, aby uniknąć przeziębienia kota nie może on przebywać w przeciągach po kąpieli ani chłodnych pomieszczeniach. Nie powinien też wychodzić na zewnątrz w wietrzną pogodę aż do czasu całkowitego wyschnięcia.

Alternatywą dla kotów które nie tolerują kąpieli mokrej do usunięcia zanieczyszczeń z włosa można użyć suchego szamponu, pudru.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na zdrowy wygląd sierści jest odpowiednia dieta kota. Koty są zwierzętami w 100% mięsożernymi. Białka zwierzęcego nie możemy zastępować białkiem roślinnym w ich diecie. Pożywienie kotów powinno być bogate w różnego rodzaju kwasy tłuszczowe. Niektóre kwasy tłuszczowe są niezbędne do odbudowy tkanek i właściwego funkcjonowania organizmu (w tym skóry) – mowa tu o kwasach omega 3 i omega 6.

Należy także pamiętać o tym, że koty długowłose, które utrzymują higienę poprzez wylizywanie swej sierści, mogą mieć problemy wynikające z powstawania w żołądku kul zbitych włosów. W szczególności takim kotom należy podawać odpowiednie preparaty odkłaczające pomagające wydalić kule włosowe. Objawy które mogą wskazywać na to, że kot ma problem ze złogami kul włosowych w żołądku to przede wszystkim problemy z wypróżnieniem, często apatia, brak apetytu, częste próby wymiotowania. Zignorowanie tego problemu może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia kota. Złogi kul włosowych mogą podrażnić błony śluzowe żołądka, a to z kolei prowadzić może do ich stanu zapalnego lub nieżytu żołądka. Jeśli zauważysz u swojego kota objawy poważnego zakłaczenia (ataki dławienia, suchy kaszel, utrata masy ciała, nie przyjmowanie pokarmu, czasem nawet gorączka i znaczne osłabienie) należy niezwłocznie pojawić się u lekarza weterynarii.

cat-1215358_1920

Kolejną częstą przypadłością kotów długowłosych może być zaatakowanie skóry kota przez różne pasożyty (inwazja pcheł, kleszcze, świerzbowce, wszoły). Powodować one mogą różnego rodzaju choroby skóry. Każde intensywne tracenie sierści, pojawianie się łysych miejsc powinno być zgłoszone weterynarzowi. Koty są także podatne na różnorodne alergie.

Częstym problemem jest nadwrażliwość kota na ślinę pcheł. Alergia prowadzi do silnego świądu i zmian zapalnych. Również ukąszenia i ślina wszołów powodują świąd, który może prowadzić do samouszkodzeń i w rezultacie do zakażeń wtórnych skóry. Najczęściej występuje na głowie, pachach, stawach łokciowych, pachwinach i kroczu. Na włosach mogą być widoczne liczne białe jaja, wraz z łuszczącym się naskórkiem dają obraz silnego łupieżu.

Podczas inwazji świerzbowców skóra staje się pokryta grudkami, często wypada sierść w miejscu inwazji, marszczy się, fałduje, pokrywa żółtoszarymi strupami. Ma miejsce silny świąd, koty drapią skórę, w tych miejscach często dochodzi do wtórnych zakażeń. Skórę naszego kota mogą również atakować nużeńce, grzyby, roztocza.

Aby walczyć z takimi inwazjami niezbędna jest interwencja lekarza weterynarii. Pierwszym z kroków leczenie musi być określenie co zaatakowało naszego kota.

Aby ustalić co powoduje problemy skórne u naszego kota często konieczne jest zrobienie badań mikrobiologicznych

button

Do badań często wykorzystywane są zeskrobiny pobrane z miejsc zaatakowanych i zmienionych chorobowo. Należy pamiętać, że aby próbka była dobrze pobrana zaleca się zeskrobać tkankę z różnych warstw skóry, w miejscu zmienionym chorobowa jak również na pograniczu z fragmentami zdrowej skóry. U kotów długowłosych obszar z którego pobierana będzie zeskrobina powinien być DELIKATNIE wygolony.

Badaniu może być poddany także wymaz z miejsc zmienionych chorobowo (z ucha, ze zmiany ropnej). Przed pobraniem należy pamiętać o tym, że jeśli próbka będzie transportowana do laboratorium powinna być pobrana na odpowiednie podłoże transportowe.

Wyżej wymienione badania wykonasz w gabinetach współpracujących z naszym laboratorium.

lista współpracujących lekarzy

Tylko odpowiednie pobranie próbki daje rzetelny wynik badania. Dlatego też opiekun zwierzęcia nie powinien pobierać sam takich próbek a skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.

cat-694407_1920

Kolejnym groźnym pasożytem atakującym koty długowłose jest kleszcz. Znacznie gorzej jest znaleźć wbitego kleszcza na kocie z długą, gęstą sierścią. Ważne jest aby zabezpieczać koty przed tego rodzaju pasożytami ponieważ czasem ugryzienie kleszcza może nieść poważne konsekwencje a nawet prowadzić do ciężkiej choroby bądź śmierci zwierzaka. Groźne choroby przenoszone przez kleszcze to m.in. borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu. Diagnostyka czynników zakaźnych pozwala na szybkie i trafne zdiagnozowanie choroby.

diagnostyka czynników

domestic-cat-1229226_1280