Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) u kotów rasy Maine Coon

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) u kotów rasy Maine Coon

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) u kotów rasy Maine Coon

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) u kotów rasy Maine Coon- to choroba genetyczna. Decydując się na kupno tych przepięknych i towarzyskich kotów, musimy pamiętać o zapewnieniu im należytej opieki. Wykluczenie chorób genetycznych pozwoli im cieszyć się długim i szczęśliwym życiem u boku opiekuna.

Rdzeniowy zanik mięśni (z ang. Spinal Muscular Atrophy) jest chorobą o podłożu genetycznym, która występuje zarówno u ludzi, jak i u kotów. Jest chorobą nieuleczalną oraz śmiertelną. Mutacja odpowiedzialna jest za utratę neuronów ruchowych rdzenia kręgowego. Prowadzi ona do postępującego niedowładu i zaniku mięśni. Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) jest chorobą autosomalną-recesywną spowodowaną mutacją chromosomu A1, więc aby u kota wystąpiły zaburzenia spowodowane chorobą, musi posiadać on dwa zmutowane geny otrzymane od obojga rodziców.

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) u kotów rasy Maine coon- trzy możliwe genotypy: 

N/N

Homozygota dominująca

Kot zdrowy, wolny od mutacji.

N/SMA

Heterozygota

Kot jest nosicielem, bez objawów klinicznych. Istnieje prawdopodobieństwo przekazania zmutowanego genu potomstwu.

SMA/SMA

Homozygota recesywna

Kot chory. Przekaże zmutowany gen potomstwu.

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) u kotów rasy Maine Coon – schemat dziedziczenia mutacji:
     

Hodowca 2

 
   

N/N

N/SMA

SMA/SMA

 

N/N

100% N/N

50% N/N

50% N/SMA

100% N/SMA

Hodowca 1

N/SMA

50% N/N

50% N/SMA

25% N/N

50% N/SMA

25% SMA/SMA

50% N/SMA

50% SMA/SMA

 

SMA/SMA

100% N/SMA

50% N/SMA

50%SMA/SMA

100% SMA/SMA

Koty chore na rdzeniowy zanik mięśni mogą dożyć nawet do kilku lat, są jednak niezdolne do samodzielnego funkcjonowania.

Pierwsze objawy kliniczne rdzeniowego zaniku mięśni można u kociąt zauważyć między 12 a 15 tygodniem życia. Następuje osłabienie i zanik mięśni szkieletowych kończyn oraz tułowia. Kocię ma coraz większy problem z utrzymaniem równowagi, jego krok staje się chwiejny, a postawa nieprawidłowa. Przez zaburzenia przewodzenia w nerwach, kot traci napięcie mięśni palców, wysuwając je nienaturalnie do przodu. Postępująca choroba powoduje, że kot w wieku około 5-6 miesięcy jest na tyle słaby, że nie ma możliwości wskakiwania na meble lub ląduje z nich nieprawidłowo. Wyczuć można zredukowaną masę mięśniową. Z czasem kot nie ma siły, by za jednym razem przebyć dłuższy kawałek drogi, często więc przysiada lub kładzie się. Wraz z postępem choroby czołga się, nie mając siły na zwykłe poruszanie się. Zazwyczaj nie czuje bólu. Przyczyną śmierci jest najczęściej porażenie mięśni oddechowych.

Nie istnieją żadne lekarstwa, które mogłyby zatrzymać postęp choroby. Jedyną pewną diagnozą jest wykonanie testu laboratoryjnego. Materiałem do badań może być krew EDTA, jak również wymaz z błony śluzowej policzka. Test ma na celu wykluczenie lub potwierdzenie obecności mutacji w organizmie. Dzięki diagnozie zapobiec można rozprzestrzenianiu się zmutowanych genów, nie dopuszczając chorych zwierząt do rozrodu.

cats-535789_1280

Aby pobrać materiał do badań laboratoryjnych zapraszamy do lecznic współpracujących z naszym laboratorium.

button(5)

Zapraszamy również do zapoznania się z pełnym wykazem naszych badań.

button(6)