Zdrowie młodych psów

Czas na nowy cykl artykułów dotyczących zdrowia, pielęgnacji i diagnostyki naszych pupili. Dziś zaczynamy artykułem pt. „Zdrowie młodych psów”

 

dogs-984015_1280Co tydzień publikowane będą przydatne informacje jak zadbać o zdrowe i szczęśliwe życie dla naszych zwierzęcych przyjaciół. Co powinno zaniepokoić opiekuna, kiedy przeprowadzić badania profilaktyczne, na co narażone są nasze zwierzęta w różnych stadiach rozwoju. Zachęcamy do śledzenia naszej strony.

Zdrowie młodych psów jest bardzo ważnym aspektem w procesie dojrzewania i rozwoju.

 

 

Psy to jedna z najbardziej zróżnicowanych grup zwierząt pod względem wielkości, masy czy wyglądu zewnętrznego. Pierwszy z etapów życia psów to okres szczenięcy i najczęściej przypada do 12 miesiąca życia (gdy pies osiąga pełną dojrzałość płciową, jest w pełni rozwinięty fizycznie jak i emocjonalnie). U psów małych ras okres dorastania jest krótszy niż u psów ras dużych. Natomiast psy raz dużych starzeją się znacznie szybciej niż psy ras małych. Wg. niemieckiego uczonego H. G. Niemandema średnio można przyjąć, że pies kończąc pierwszy rok życia w przełożeniu na życie człowieka ma 14 lat. Dwu letni pies jest na etapie rozwoju 21 latka, 3 rok psa to 26 ludzkich lat i każdy kolejny rok psa to średnio 5 lat ludzkich więcej.

Można wysunąć z tego jeden istotny wniosek – profilaktyczne badania psów wykonywane mniej niż jeden raz w roku to tak jakby ludzie badali się średnio raz na 5 lat.

U młodych psów profilaktycznie może być zlecane wykonywanie badań podstawowych raz do roku (morfologia + Profil podstawowych badań: ALT, AST, ALP, glukoza, kreatynina, mocznik, białko całkowite, albuminy )

Należy również pamiętać, że młode psy (szczególnie tuż po odsadzeniu, bez kompletnych szczepień) są szczególnie narażone na zachorowania

 

dog-1121623_1920

 

Najgroźniejszymi z chorób które często atakują młode psy są m.in. parwowiroza, koronawiroza, nosówka, choroba Rubartha. Niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem weterynarii gdy u swojego psa zauważysz objawy chorobowe (często apatia, osłabienie, wymioty, biegunki, wyciek z nosa). Czasem tylko szybka diagnoza i odpowiednie leczenie może uratować życie pupilowi.

W naszym laboratorium dostępna jest diagnostyka czynników zakaźnych. Jest to sprawdzony sposób aby trafnie i szybko określić jaka bakteria lub wirus zaatakowała naszego czworonoga. Aby oddać materiał do badań należy zwrócić się do lekarzy weterynarii którzy współpracują z naszym laboratorium. Spis placówek znajdziesz klikając w przycisk poniżej.

 

 

button

Każdy opiekun powinien zadbać o to, aby jego szczeniak miał udane życie od samego startu.

puppies-672747_1920